Yücel Boru, Çolakoğlu Akçelik gibi Türkiye’nin önde gelen şirketlerine lojistik hizmeti sunan Kılıç Nakliyat, proje taşımacılığına başladı. 1 yıl içerisinde ilk 3’e girmeyi hedefleyen şirket, ilk proje için 1 milyon euroluk araç yatırımı yapıyor.

Kılıç Nakliyat, proje taşımacılığına iddialı bir giriş yaptı. 1 yıl içerinde ilk 3’e girmeyi hedefleyen şirket, ilk proje için 1 milyon euroluk araç yatırımı yapıyor. Bu yeni hizmetiyle birlikte şirket, yurtdışı taşımalarına da başlıyor. Yurtiçinde karayolu taşımacılığında Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri olan Kılıç Nakliyat, ağırlıklı olarak demir-çelik sektörüne hizmet veriyor. Şirketin müşteri portföyünde Yücel Boru, Çolakoğlu Metalurji, RZK, Erdemir, Has Çelik, Sarkusyan, Kroman, Atakaş, Akçelik ve gibi firmalar yer alıyor. Şirket, Türkiye’nin önde gelen bazı tersanelerine de lojistik hizmeti sunuyor. Yüzde 100 yerli bir aile şirketi olan Kılıç’ın merkezi ise İstanbul Gebze’de bulunuyor. İskenderun’da şubesi bulunan Kılıç Nakliyat, yıllık 5.5 milyon tona yakın demir elleçliyor. Konteyner elleçleme miktarı ise yıllık 10 bin TEU.

Yeni yapılanmayla hizmet çeşitliliği artıyor

Her yıl yüzde 20’nin üzerinde büyüme sağlayan Kılıç, 2018 yılında ise yeni bir yapılanmaya gidiyor. Yatırım atağına geçen şirket, hizmet çeşitliliğini artırıyor, farklı taşıma modlarında hizmet vermeye hazırlanıyor. Şirketin en önemli gündemi ise oldukça iddialı bir giriş yaptığı proje taşımacılığı. Kılıç Nakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kılıç, işlerinin çok yoğun olduğunu vurgulayarak, “Bugüne kadar farklı projelere ve yatırımlara çok fırsatımız olmadı çünkü Türkiye’nin en büyük demir-çelik firmalarına hizmet veriyoruz. Ancak 2018’le birlikte yeniden yapılanıyoruz, büyümemizi ve yatırımlarımızı hızlandırıyoruz. En büyük hedeflerimizden biri 1 yıl içerisinde biri proje taşımacılığında Türkiye’de ilk üçe girmek” dedi.

Proje taşımacılığı için altyapı hazır

Ocak ayı itibariyle proje taşımacılığına başladıklarını belirten Ayhan Kılıç, yeni hizmetlerine yönelik şunları söyledi: “Bu alanda oldukça iddialıyız. Yurtiçi karayolundaki başarımızı proje taşımacılığına taşıyacağız. Altyapımız zaten geniş kapsamlı bir proje taşımacılığına müsait. Şimdiye kadar bu alanda olmamamızın sebebi korkunç bir iş yoğunluğumuzun olmasıydı. İş yoğunluğumuz devam ediyor ancak ekibimizi büyütüyoruz. Deneyimli bir proje lojistiği departmanı oluşturduk. Standart dışı taşımaların tamamını kapsayacak proje taşımacılığı yapacağız. İlk etapta 500 bin euroluk çekici, 500 bin euroluk da bir römorkör yatırımımız olacak bu alana özel. Proje sayımız arttıkça bu alandaki yatırımlarımız da hızlanacak. İddialıyız çünkü altyapımıza güveniyoruz. Türkiye’nin her yerinde bilinirliğimiz var. Bu bize büyük avantaj sağlayacak. Güneyde bizim şubemiz var. Güneyde proje taşımacılığında ciddi bir açık var. Güney’deki şubemizle bu bölgedeki açığı kapatmayı hedefliyoruz. Suriye’de proje taşımacılığı önümüzdeki dönemde artacak. özellikle enerji alanında burada önemli yatırımlar olacak. Biz de bu pastadan pay almak istiyoruz.”

Yurt dışı yatırım gündemde

Kılıç Nakliyat’ın bu hizmetle yurtdışına da açılacağının altını çizen Ayhan Kılıç, “Şu ana kadar yurtdışına yatırım planlarımızın arasında yoktu. Çok teklif geldi ancak istemedik. Taşımacılıkla ilgili bütün lisanslarımızın olmasına rağmen her alanda olmaktansa yaptığımız işi en iyi şekilde yapmaya odaklandık. Proje taşımacılığı ile yurtdışına da açılacağız” dedi. Ayhan Kılıç, müşteri talepleri ve beklentileri doğrultunda karayolu dışında başta demiryolu olmak üzere diğer taşıma modlarında da hizmet vermeye başlayacaklarını söyledi.

Enerji ve gayrimenkul yatırımları hızlanacak

Şirketin taşımacılık dışında enerji ve gayrimenkul sektörlerinde de yatırımları bulunuyor. Kılıç, 2018’de bu iki alandaki yatırımlarının da artarak devam edeceğini söyledi. İskenderun’da yeni bir akaryakıt yatırımı yapan şirket, yine bu şehirde Viaport benzeri bir yatırıma hazırlanıyor. Kocaeli’nde gayrimenkul projesi yakında başlıyor. Gebze ve İskenderun’da olmak üzere 2 antrepo yatırımı da şirketin 2018 gündeminde.

İlk şoför okulunu açmaya talip

Lojistik alanında yaşanan sıkıntılara değinen Ayhan Kılıç, sektörün en önemli sorunlarından birinin de şoför bulmak konusunda yaşadıkları sıkıntılar tılar olduğunu dile getirdi. Bu sorunun ancak her ilde açılacak şoför meslek slek okulları ile çözülebileceğine vurgu yapan Kılıç, “Şoför bulmakta ciddi sıkıntılar ılar yaşanıyor. Örneğin 3. Havalimanı inşaatında şoför bulunamadığı için Vietnam’dan şoför getirildi. Şoförler sonuçta şirketinizi temsil ediyor ve sahada çok önemli bir görev yürütüyor. Siz ne kadar kaliteli iş yaparsanız yapın eğer hizmeti sunduğunuz operasyon ekibindekiler sizin istediğiniz kalitede değilse emeğinizin tamamı boşa gider. Türkiye’de eğitimli şoförlerle büyük ihtiyaç var. Bu ihtiyacı da 81 ilde açılacak şoför meslek okulları ile çözülebiliriz. Eğitimli şoförlerle kaza oranları da düşecek. En az iki yıllık üniversite mezunu olmayan birine sürücü belgesi verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz ilk şoför okulunu yapan firma olmaya talibiz” diye konuştu.