Demir ve çelik endüstrisinin taşımacılığı ve lojistik operasyonel planlamaları alanında Türkiye’nin öncü firmalarından olan Kılıç Nakliyat, 2017 yılı bütçesini yıllık yüzde 30 oranında büyüme sağladı. Enerji ve Petrol sektörü ile birlikte yeni yapılanmaya giden Kılıç Group proje taşımacılığı ve yük mühendisliği alanına büyümeyi hedefliyor. Firma ilk etapta 500 bin euroluk çekici, 500 bin euroluk da bir treyler yatırımı yapacak.

Kılıç Group 2018 yılı içinde  proje taşımacılığına iddialı bir giriş yapmayı hedefliyor. 2017 yıl içinde petrol ve enerji yatırımlarına da hız veren firma ayrıca proje taşımacılığı için 1 milyon euroluk araç yatırımı yapacak. Proje taşımacılığı ile birlikte, yurtdışı taşımalarına da başlayacak olan Kılıç Group, yurtiçinde karayolu taşımacılığında Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri olarak, yıllık 5.5 milyon tona yakın demir elleçliyor. Yıllık konteyner elleçleme miktarı ise 10 bin TEU. Şirketin müşteri portföyünde Türkiye’nin önde gelen demir çelik firmaları var. Yücel Boru, Çolakoğlu Metalurji, RZK, Erdemir, Has Çelik, Sarkusyan, Kroman, Atakaş, Akçelik, Kastamonu Entegre  gibi firmalar yer alıyor. Kılıç Group, Türkiye’nin önde gelen bazı tersanelerine de lojistik hizmeti sunuyor. Yüzde 100 yerli bir firma  olan Kılıç  Group’un merkezi  İstanbul Gebze’de. Mersin’de de  Petrol istasyonları ile birlikte şubeleri bulunuyor.

Yeni yapılanmayla hizmet çeşitliliğimizi arttırıyoruz.
Kılıç Group olarak  2018 yılında ise yeni bir yapılanmaya gidiyor. Yatırım atağına geçen şirket, hizmet çeşitliliğini artırıyor, farklı taşıma modlarında hizmet vermeye hazırlanıyor. Şirketin en önemli gündemi ise oldukça iddialı bir giriş yaptığı proje taşımacılığı. Kılıç Nakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kılıç, işlerinin çok yoğun olduğunu vurgulayarak, “Bugüne kadar farklı projelere ve yatırımlara çok fırsatımız olmadı çünkü Türkiye’nin en büyük demir-çelik firmalarına hizmet veriyoruz. Ancak 2018’le birlikte yeniden yapılanıyoruz, büyümemizi ve yatırımlarımızı hızlandırıyoruz. En büyük hedeflerimizden biri 1 yıl içerisinde biri proje taşımacılığında Türkiye’de ilk üçe girmek” dedi.

Proje taşımacılığı için altyapı hazır
Ocak ayı itibariyle proje taşımacılığına başladıklarını belirten Ayhan Kılıç, yeni hizmetlerine yönelik şunları söyledi: “Bu alanda oldukça iddialıyız. Yurtiçi karayolundaki başarımızı proje taşımacılığına taşıyacağız. Altyapımız zaten geniş kapsamlı bir proje taşımacılığına müsait. Şimdiye kadar bu alanda olmamamızın sebebi fazla bir iş yoğunluğumuzun olmasıydı. Yıllık 5.5 milyon tona yakın demir elleçliyoruz. Ayrıca yıllık konteyner elleçleme miktarımız ise 10 bin TEU. İş yoğunluğumuz devam ediyor ancak ekibimizi büyütüyoruz. Deneyimli bir proje lojistiği departmanı oluşturduk. Standart dışı taşımaların tamamını kapsayacak proje taşımacılığı yapacağız. İlk etapta 500 bin euroluk çekici, 500 bin euroluk da bir römorkör yatırımımız olacak bu alana özel. Proje sayımız arttıkça bu alandaki yatırımlarımız da hızlanacak. İddialıyız çünkü altyapımıza güveniyoruz.”

Enerji ve gayrimenkul yatırımları hızlanacak
Şirketin taşımacılık dışında enerji ve gayrimenkul sektörlerinde de yatırımları bulunuyor. Kılıç, 2018’de bu iki alandaki yatırımlarının da artarak devam edeceğini söyledi. İskenderun’da yeni bir akaryakıt yatırımı yapan şirket, yine bu şehirde Viaport benzeri bir yatırıma hazırlanıyor. Kocaeli’nde gayrimenkul projesi yakında başlıyor. Gebze ve İskenderun’da olmak üzere 2 antrepo yatırımı da şirketin 2018 gündeminde.